Korduma kippuvad küsimused
Siit rubriigist leiad vastused sagedasematele küsimustele, millega nõustamiskeskusesse pöördutakse.
Õppekorraldus
Kuidas koostada enda õpingukava ehk aineid deklareerida?
- Õppekava koosneb kohustuslikest, valik- ja vabaainetest. Kõige lihtsam on alustada ainete valimist tüüpõpingukava järgi, kuid alati on võimalik võtta lisaks ka muid õppeaineid.
- Ainete deklareerimiseks on koostatud piltjuhend, mille leiad aadressilt https://ois2.ttu.ee/juhendid/juhend.html. Aineid valides jälgi, et need täidaksid semestri koormusnõuet!
Kui palju EAP-sid peab semestris deklareerima?
- Deklareeritavatel ainepunktidel ei ole ülempiiri, aga tuleb jälgida, et iga õpitud semestri kohta sooritaks üliõpilane koormusnõuetele vastavas mahus oma õppekava õppeaineid.
- Deklaratsiooni esitades võtad endale kohustuse need ained ka sooritada. Kui valid semestri miinimumnõudest rohkem EAP-sid ja sooritad need edukalt, on Sul edaspidi kergem.
Millise semestrikoormusega saab tasuta õppida?
- 2017. aasta sügisest sisse astunud tasuta õppival üliõpilasel tuleb sooritada semestris vähemalt 30 EAP mahus oma õppekava õppeaineid ehk õppida nominaalkoormusel. Maksimaalne puudujääk nominaalkoormusest võib kogu õpiaja jooksul olla 6 EAP-d.
- 2016 ja varem sisse astunud tasuta õppivad üliõpilased peavad õppima täiskoormusel ehk sooritama vähemalt 22,5 EAP mahus oma õppekava õppeaineid (majandusteaduskonna üliõpilased peavad õppima nominaalkoormusel).
Mida tähendab, et nominaalkoormus miinus 6 EAP-d on tasuta?
- Alates 2017. aasta sügisest õpinguid alustanud üliõpilased peavad õppima nominaalkoormusel ehk sooritama semestris 30 EAP mahus oma õppekava aineid. Ülikool kontrollib koormuse täitmist iga semestri lõpus. Tasuta õppides on üliõpilasel õigus jätta sooritamata 6 EAP-d nominaalkoormusest. Arvestus toimub kumulatiivselt, st esimese semestri lõpuks peab olema sooritatud vähemalt 24 EAP-d oma õppekava õppeainetest, teise semestri lõpuks vähemalt 54 EAP-d jne. Alates seitsmendast puuduolevast EAP-st tuleb üliõpilasel need EAP-d ülikoolile hüvitada. Ühe EAP hind on sel juhul 40 eurot.
Kui palju ja milliseid vabaaineid ma võtta tohin?
- Vabaainete deklareerimisel piiri ei ole, aga koormusarvestusse lähevad need õppekavas ettenähtud mahus. Nt kui Sinu õppekavas on vabaainete mooduli maht 6 EAP-d, aga oled sooritanud vabaaineid 9 EAP mahus, täidab 3 EAP-d õppekava üle. Seda tuleb pidada silmas ka semestri koormusnõuet täites!
Mis on moodul?
- Moodul on õppekava osa, kuhu kuuluvad õppeained täidavad mooduli õpiväljundeid. Moodulid on teemapõhised, nt matemaatika, mehaanika vmt moodul. Moodul võib sisaldada ainult kohustuslikke õppeaineid, mis tuleb kõik sooritada, aga ka valikaineid, millest tuleb sooritada moodulis nõutud EAP-de maht.
Mis saab, kui õppeaine läbi kukun?
- Üliõpilased, kes on astunud tasuta õppesse 2017 või hiljem, saavad deklareerida iga õppeainet tasuta kaks korda. Üliõpilane, kes kukub õppeaine ka teist korda läbi või kes alustas õpinguid tasuta enne 2017. aastat, saab õppeaine uuesti deklareerida avatud ülikooli kaudu. Sel juhul on aine deklareerimine tasuline.
Millisel võimalusel saab võtta akadeemilist puhkust?
- Loe akadeemilise puhkuse liikide kohta siit: https://www.ttu.ee/tudengile/oppeinfo/oppekorraldus/akadeemiline-puhkus/
Kas ma saan minna akadeemilisele puhkusele esimesel semestril?
- Esimesel semestril saab minna akadeemilisele puhkusele tervislikel põhjustel ja ajateenistusse minnes. Omal soovil saab akadeemilisele puhkusele minna alates teisest õppetööst osavõtu semestrist.
Kuidas saan valida kõrvaleriala ja mida kõrvaleriala saamiseks teha tuleb?
- Kõrvaleriala saad valida järgnevate õppekavade hulgast: www.ttu.ee/korvalerialade-oppimine-ttu-s-3/ ja kõrvaleriala saad lisada ÕIS-is Minu õppeinfo -> Õppetulemused -> Kõrvaleriala (lisa). Kõrvaleriala saamiseks tuleb läbida kõrvaleriala moodulis olevad õppeained, mille leiad, valides ÕIS-is Üldinfo -> Õppekavad -> soovitud kõrvaleriala -> Kõrvaleriala moodul.
Kuidas vahetada õppekava?
- Õppekava vahetamiseks on võimalik olemasolevalt õppekohalt eksmatrikuleerida ja uuel vastuvõtuperioodil sisse astuda. Teine võimalus on kandideerida enne semestri algust vabale õppekohale, juhul kui neid Sinu soovitud õppekaval on. Vabale kohale kandideerimiseks peab sellest õppekavast olema sooritatud vähemalt 30 EAP mahus õppeaineid. Täpsemat infot õppekava vahetamise ja konkursitingimuste kohta saab küsida teaduskonna dekanaadist.
Tahan õpingud katkestada. Mida tegema pean?
- Õpingute katkestamiseks tuleb esitada ÕIS-is vastavasisuline avaldus ja anda oma soovist teada ka dekanaati. Enne eksmatrikuleerimist tasub pidada nõu õppekonsultandiga, et teaksid oma võimalusi õpingute jätkamiseks, kui seda millalgi teha soovid.
Kust ma saan õppimiseks vajalikud materjalid? (õpikud jms)
- Kõik materjalid, mida vaja on, saab internetist või raamatukogust. Iga õppeaine esimestes loengutes räägib õppejõud, milliseid materjale vaja on ja kust neid saab. Väga paljud kursused on peegeldatud ka Moodle’is (parooli annab õppejõud esimeses loengus).
Mida on vaja teha selleks, et õppeainet läbida?
- Igal õppejõul on omad tingimused ning nõuded. Kõike seda tutvustatakse esimestes loengutes.
Kas loengutes kohal käimine on kohustuslik?
- Loengutes käimine aitab paremini ainet mõista ning annab teoreetilise põhja, et lahendada ülesandeid. Mõni õppejõud annab eksamil boonuspunkte, kui tudeng on aktiivselt õppetöös osalenud (st ka loengutes käinud).
ÕIS
Mis on Uni-ID, kuidas ma saan selle kasutajaks ja mis kasu sellest on?
- Uni-ID on Sinu isiklik TTÜ meiliaadress, mis on lõpuga @ttu.ee. Sellega saad sisse logida ÕIS-i, TTÜ andmebaasidesse ja ülikooli arvutitesse. Peale selle saab üliõpilane selle e-posti aadressiga seotud Office 365 allalaadimisõiguse ja 1 TB pilevruumi.
- Uni-ID saab seadistada pass.ttu.ee lehelt. Esimesel korral tuleb sisse logida ID-kaardiga, et valida kasutajanimele parool. Kui sisselogimine ei õnnestu, saab abi küsida IT HelpDeskist (620 3333, helpdesk at ttu dot ee).
- NB! Moodle’isse Uni-ID-ga sisse logida ei saa.
Kust ma näen oma tunniplaani?
- Logi sisse ÕIS-i, vali vasakult Üldinfo -> Tunniplaanid -> oma õppekava kood ja rühma number. Teine variant on märkida tunniplaanis linnuke nende õppeainete ette, milles kohal käid. Seejärel mine avalehele ja vali Minu tunniplaan, misjärel näitab ÕIS ainult Sinu valitud loenguid, harjutustunde ja praktikume.
- Sisse logimata saab tunniplaane vaatama minna avalehel vasakult menüüst tunniplaanide lingile vajutades. Nii näeb tüüpõpingukavale vastavaid tunniplaane.
Kas ma näen oma tunniplaani ainult ÕIS-ist?
- Kui oled koostanud Minu tunniplaani, saab selle iCalendar failina (.ics) alla laadida ja Google’i kalendrisse lisada.
Kas minu koostatud tunniplaani põhjal deklareeritakse ained automaatselt? Kas deklaratsiooni järgi pannakse tunniplaan automaatselt paika?
- Ei. Õpingukava deklareerimine on kohustuslik ja iga üliõpilane peab esitama oma õpingukava akadeemilises kalendris märgitud kuupäevaks. Tunniplaanis kajastuvad ained, mida soovitakse sel semestril võtta ja selle koostab üliõpilane ise, kuna enamasti on võimalik valida mitmete toimumisaegade vahel.
Kuidas tunniplaani lugeda?
- Tunniplaani lugemise juhendi leiad aadressilt https://www.ttu.ee/tudengile/oppeinfo/oppekorraldus/oisi-kasutusjuhend/.
Miks ma ei leia ÕIS-ist enda õppeainet?
- Õppeaasta alguses ei ole kõik õppejõud jõudnud veel oma plaane kinnitada, mistõttu ei ole aine-õppejõu paarid veel moodustatud. Tuleb natukene kannatust varuda. Kõik aine-õppejõu paarid on moodustatud hiljemalt esimese deklareerimisnädala (eelnädal ei lähe arvesse) lõpuks.
Leidsin ÕIS-ist enda õppeaine, kuid seda annab mitu erinevat inimest. Kelle ma valima pean?
- Aine tuleb deklareerida sellele õppejõule, kelle juures hakkad loengus käima (vaata oma tunniplaanist, kes Sulle loenguid annab).
Kust ma leian oma kursusekaaslaste nimekirja?
- Leiad nimekirja ÕIS-ist (oled sisse loginud) õppija otsingu alt, sisestades sinna oma üliõpilaskoodi tähed ja valid Otsi koodi järgi. Sealt on võimalik leida kõik inimesed, kes on sellel õppekaval õppinud. Üliõpilaskoodi kaks esimest numbrit näitavad sisseastumisaastat ja kõik sama algusega matriklinumbrid tähistavad Sinuga samal kursusel olevaid inimesi.
Varia
Kust saab Moodle’i paroolid?
- Moodle’i kasutaja tuleb luua oma e-posti aadressile. See on eraldiseisev keskkond, mida ülikool ise ei halda.
Kus on dekanaat?
- Inseneriteaduskond: U05-203 ja U04-201
- Infotehnoloogia teaduskond: ICT-120
- Loodusteaduskond: U04-208
- Majandusteaduskond: SOC-246 kuni 250
Kuidas TTÜ linnakus orienteeruda?
- Abiks on TTÜ campuse kaart https://ttu.ee/public/u/ulikool/kontakt/TTU_Campusekaart_august2013.pdf
Kuidas minna TTÜ-st kesklinna?
- SOC-maja juures on Keemia peatus, kus peatuvad troll nr 3 ja buss nr 11, mis viivad kesklinna. Sõiduplaanid on aadressil soiduplaan.tallinn.ee.
Kuidas Office’i tarkvara enda arvutisse laadida?
- Logi sisse mail.ttu.ee kaudu. Ülal vasakul on link Office 365. Kui sinna vajutada, jõuad Office’i lehele. Tarkvara allalaadimisel on abiks järgmine juhend: https://wiki.ttu.ee/it/et/doc/office
Kus on tudengimaja?
- TTÜ peahoone uksest sisse tulles pööra paremale ja mine suurtest treppidest üles (otse ees on aula) ning pööra mademel tagasi (mitte klaasgaleriisse), avaneb pikk koridor, mille lõpust algab tudengimaja.
Milliseid stipendiume on võimalik taotleda?
- TTÜ stipendiumiinfo on aadressil https://www.ttu.ee/sisseastujale/uldinfo-6/oppetoetused-ja-stipendiumid/.
Millal stipendiumid laekuvad?
- Stipendium kantakse üliõpilase arvelduskontole iga kuu viimasel päeval või sellele lähimal tööpäeval.
Kus ma saan teha omale ISIC-kaardi või Eesti üliõpilaspileti?
- ISIC-pangakaarti saab taotleda SEB ja Swedbanki internetipangas või pangakontorites. Eesti üliõpilaspiletit ja ISIC-kaarti, mis pole seotud ühegi pangaga, on võimalik tellida aadresilt www.minukool.ee.
ISIC kaardi jaoks on pangal vaja tõendit. Kust ma selle saan?
- Erinevaid tõendeid väljastab Sinu teaduskonna dekanaat.
Millised on sportimisvõimalused TTÜ-s?
- TTÜ-s on võimalik külastada nii tasuta kui ka tasu eest TTÜ Spordihoonet. Kui deklareerida õppeaine Liikumisharrastuse alused I (II), saab TTÜ Spordikeskust kasutada tasuta. Õppeaine raames on võimalik külastada jõusaali, rühmatrenne, mängida sulg-, korv- ja võrkpalli või lauatennist. Spordihoonet saab tasuta kasutada kell 7.30-16.00. Kui üliõpilane soovib lisaks päeval treenimisele külastada spordihoonet ka õhtusel ajal, tuleb osta 50-eurone semestripakett.
Kust ma näen, palju kehalises käinud olen?
- Kehalises osalemise kordi näeb Moodle’is kursusel MK 3001 Liikumisharrastuste alused I, andmeid uuendatakse kord nädalas. Küsida võib ka treenerilt või kirjutada sport at ttu dot ee.
Kuidas leida praktikakoht ja millest alustada tuleks?
- Praktikakoha peab üliõpilane ise leidma. Selleks võib otsida oma valdkonna ettevõtteid ja neile kirjutada või käia erinevatel messidel (üks valik on kevadine Võti Tulevikku). Alati võib rääkida ka oma praktikakuraatoriga (dekanaadist saab teada, kes on just Sinu eriala praktikakuraator) ja temalt abi paluda. Uurida tasub ka TTÜ praktikastendi esimese korpuse koridoris, üliõpilasesinduse ruumide vastas.
Kuidas ma saan praktika arvestatud?
- Praktika arvestamiseks on vaja koostada praktikaaruanne, lasta töökoha juhendajal täita hinnanguvorm ja esitada need dokumendid ÕIS-s, valides vasakult Dokumendid -> Avaldused. Kui midagi jääb segaseks, tasub pöörduda oma praktikakuraatori poole.
Millal tuleb avatud ülikooli arve?
- Avatud ülikooli arve tuleb tavaliselt pärast deklareerimise lõppu järgneva kuu alguses.
Kust saab tasuta vihikuid?
- Tasuta vihikuid jagatakse kolm korda aastas. Mõnikord on ette teada, kui vihikuid jagama tullakse, mõnikord mitte. Tasub korralikult koolis käia, et alati endale mõni vihik saada.
Kas ülikoolis on arstikabinet?
- Ei, TTÜ-s ei ole arstikabinetti.
Kust ma saaksin printida või paljundada?
- Printida ja paljundada saab Print in City teenuse abil. Rohkem infot ja kasutusjuhendi leiad aadressilt ee.printincity.com.