Kuldar Taveter ja Tanel Kerikmäe: tehisintellekti eetilisusest ja õiguskuulekusest
Allikas: Postimees
Autorid: TTÜ tarkvarateaduse instituudi professor Kuldar Taveter ja õiguse instituudi professor Tanel Kerikmäe
Enne kui asuda vastava seadusloome juurde, tuleks paika panna eetilised põhimõtted, kirjutavad Tallinna Tehnikaülikooli professorid Kuldar Taveter ja Tanel Kerikmäe tehisintellekti legaliseerimisest.
Karmen Turk, Marten Kaevats ja Maarja Pild alustasid arutelu nn robot-krattide seaduse üle («Vaja on robot-krattide seadust, PM 24.09). Kõigepealt tuleks pisut selgitada terminoloogiat.
Üldiselt kasutatakse nii teaduslikus kui ka populaarteaduslikus kirjanduses nn tarkvaralise roboti kohta terminit «agent» või «intelligentne agent», mis esindab ja abistab inimest talle delegeeritud volituste ulatuses.
Samas mõjub agentide jaoks väljapakutud termin «kratt» pehmelt öeldes kummastavana, sest «Eesti keele seletava sõnaraamatu» (http://www.eki.ee/dict/ekss/) kohaselt on kratt peremehele vara kokku kandnud varas. Selle sõna tähendus tuleneb eestirootsi sõnast «skratt», mis tähendab kummitust ja kuradit (Eesti etümoloogia sõnaraamat, 2012). Seega pole põhjust, miks peaksime eesti keeles võtma «agenti» tähistava sõnana kasutusele nii negatiivse alatooniga sõna.
Loe edasi 1. novembri Postimehest