Nanoelektroonika päästmine Tehnikaülikoolis
Teisipäeval, 18. novembril kell 16 peab TTÜ arvutitehnika instituudi vanemteadur Maksim Jenihhin avaliku loengu "Rescuing nanoelectronics" ("Nanoelektroonika päästmine").
Akadeemik Boris Tamme stipendiumi laureaadi 2013. aastal Maksim Jenihhini loeng toimub TTÜ peahoone auditooriumis U01-202 (aula taga).
Nanoelektroonika ümbritseb meid kõikjal. Me usaldame selle kätte oma igapäevarutiini ja sageli ka oma elud pidades selle kvaliteeti ja töökindlust enesestmõistetavaks. Kuid tehnoloogia, mis on andnud meie kätte enneolematud arvutusvõimsused, on aldis uutele ohtudele nagu kosmilisest kiirgusest või elektroonika „vananemisest“ tingitud vead. Pealegi on miljardeid transistoreid ruutsentimeetril sisaldavaid süsteeme äärmiselt raske korrektselt disainida ja kvaliteetselt toota.
Oma loengus annab Jenihhin ülevaate, kuidas TTÜ teadlased nanoelektroonikat nende uute ohtude käest päästavad. Pikemalt tuleb juttu nanoelektroonika süsteemide töökindlusest ning kvaliteedist ning Jenihhini enda panusest sel alal.
Elektroonika võidukäik algas ajal, kui akadeemik, IT teadlane ning kunagine TTÜ rektor Boris Tamm pani aluse selle ala teadus- ja õppetööle Eestis. Tänaseks on transistorid - elektroonika algehituskivid - tollasest miljoneid korda väiksemad. Mikroelektroonika ajastu on lõppenud. Täna ümbritseb inimkonda elektroonika, kus transistorite mõõtmed on vaid mõned nanomeetrid.
TTÜ Arengufondi Boris Tamme stipendium antakse silmapaistvale doktorikraadi kaitsnud kuni 35 aastasele TTÜ teadlasele, kelle uurimistöö kuulub IKT valdkonda või kes loob IKT-l põhinevaid lahendusi oma teadusvaldkonna arendamiseks.
Stipendium asutati aastal 2002.
2013. a rahastasid Boris Tamme stipendiumi Cybernetica, Datel, Fujitsu Estonia, Tallinna Tehnikaülikool ning sama stipendiumi laureaadid 2002-2011. Stipendiumi suuruseks 2013. a oli 10 000 EUR.
Lähem info:
akadeemik Tarmo Uustalu, TTÜ Küberneetika Instituudi juhtivteadur, tel 620 4250