Kaasaskantav seade aju seisundi hindamiseks
Tehnikaülikooli teadlased arendavad kaasaskantavat seadet aju elektrisignaalide analüüsiks, mis lubaks hinnata aju tööd.
TTÜ arvutitehnika instituudi ja TTÜ Tehnomeedikumi biomeditsiinitehnika instituudi koostöös on valminud uudse kaasaskantava elektroentsefalograafia (EEG) analüsaatori prototüüp, mida sel nädalal projektijuht vanemteadur Maksim Jenihhin tutvustas tippkeskuse CEBE juhtkomitee liikmetele. Integreeritud elektroonikasüsteemide ja biomeditsiinitehnika tippkeskuse CEBE raames arendatavat EEG analüsaatorit saaks kasutada kasutamist aju seisundi hindamiseks nii kõrge vastutusastmega töötajate – nagu politseinikud, päästetöötajad või sõjaväelased – kui ka laiema elanikkonna regulaarses tervisekontrollis.
EEG Analyser II
Kui EEG kirjapilt tuletab meelde elektrokardiograafiat, mille lühendiks EKG, siis see pole juhuslik. EKG tegeleb südame elektrilise aktiivsuse kontrolliga, EEG aga mõõdab aju elektrilisi signaale. Ent vastupidiselt EKG-le ei tunne arstid EEG vastu tavaliselt huvi. Põhjus peitub peamiselt selles, et ajutegevusest on väga raske aru saada. Kui südame elektriline signaal omab kindlat kuju ja selle muutuste järgi võib diagnoosida südame seisundit, siis ajust saadav elektriline signaal on täiesti mittekorrapärane. „Ajus toimub üheaegselt miljoneid protsesse, mille hulgast on huvipakkuvat väga raske eristada,“ ütleb biomeditsiinitehnika instituudi juhtivteadur Hiie Hinrikus.
Samas, USA Rahvusliku Vaimse Tervise instituudi (NIMH) andmeil on veerandil elanikkonnast mingi vaimne häire ja umbes kuus protsenti (üks igast 17 inimesest) kannatab tõsise haiguse all. Kiire elutempo tõstab pidevalt vaimset koormust ja suurendab vaimsete häirete all kannatavate inimeste arvu. Vaimsete häirete varane avastamine, enne subjektiivsete sümptomite teket, lubaks ennetada nende süvenemist ja oluliselt tõhustada ravi.
Hinrikus koos oma kolleegide Maie Bachmanni, Jaanus Lassi ja teistega tegelebki aju elektriliste signaalide signaalide uurimisega, koostöös Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Lääne-Tallinna Keskhaiglaga. Selleks võrdlevad nad tervete inimeste ja erinevate ajuhäiretega patsientide EEG signaale. Nüüdisaegsete signaalitöötluse meetodite abil on on nad õppinud eristama väikseid muutusi EEG signaalis. IKT projektikonkursil võitis Bachmanni töö, mille eesmärgiks on luua EEG signaalide andmebaasid ajuhäirete uurimiseks ja töötada välja tõhusad algoritmid nende tuvastamiseks.
TTÜ teadlaste originaalne EEG analüüsi meetod on kaitstud värske USA patendiga. „Laboratoorsele katsetamisele mõtleme, tootmisele esialgu mitte,“ kirjeldab Hinrikus edasisi plaane EEG analüsaatori arendamiseks.
EEG pilt
Erik Aru