Välismobiilsuse võimalustest ehk tee tiir välismaa kolleegide juurde
Tekst: vilistlassuhete peaspetsialist Elena Kirt | Fotod: erakogu
Kaks korda aastas, jaanuaris ja augustis, on TTÜ töötajatel võimalus kandideerida Erasmus+ kaudu EL-sisesesse välismobiilsuse programmi, mille kohta jagab informatsiooni TTÜ õppeosakonna mobiilsuskeskus.
TTÜ siseveebis rahvusvahelise mobiilsuse rubriigis leiab infot selle kohta, millistes ülikoolides toimuvad Staff Training Week’id, ja muudki põnevad üritused. Välismobiilsuse programmi kandideerimiseks tuleb täita üks ingliskeelne kandideerimisvorm, lähetuse kuupäevad ja kestus peavad olema kindlaks määratud ning vaja on vastuvõtja kinnituskirja või nõusolekut.
Ka mina saatsin oma avalduse, et osaleda University of Applied Sciences Upper Austria ülikooli Staff Training Week’il (STW). Mul on hea meel tõdeda, et viimastel aastatel on väga paljud ülikoolid hakanud Erasmus+ programmi raames korraldama STW-d, nii et teiste ülikoolide töötajatel on võimalus tutvuda kutsutava institutsiooni üldise töökorralduse ja eripäradega. See tähendab, et töötajana on sul palju valikuvariante, kuhu minna. Minagi kaalusin erinevaid pakkumisi ja uurisin ülikoolide kodulehti, et aru saada, mis suuna ülikooliga on tegemist ja mida ma võiksin seal õppida. Austria ülikooli koduleht oli minu jaoks väga loogiliselt üles ehitatud ja leidsin vajaliku info kiiresti üles.
Täpsemalt huvitas mind see, kuidas on korraldatud koostöö ja suhtlemine vilistlastega ehk seesama, mida mina TTÜs teen. Korraldajaga suheldes sain aru, et vilistlaste teemat STW programmis eraldi planeeritud polnud, kuid suur oli mu üllatus, kui lõplikus programmis oli töötuba nimega „Marketing: Alumni & Career Services“. Siit ka soovitus uutele kandideerijatele: suhelge julgelt korraldajatega ja andke teada, millised teemad teid huvitavad.
Staff Training Week’ist niipalju, et üritusel osales kokku 30 inimest 19 riigist alustades Taiwanist ja lõpetades Mehhikoga. Nädala jooksul toimusid töötoad mitmesugustel teemadel, kampuste tutvustused, kohtumised ja kultuuriline programm. Lisaks osalesin rahvusvahelisel messil, kus mul oli võimalus tutvustada TTÜ õppimisvõimalusi University of Applied Sciences Upper Austria tudengitele. Mess oli korraldatud väga hästi, tudengeid oli piisavalt ja messi formaat minu jaoks uudne. Ja siit tuleb teine soovitus välismobiilsusesse kandideerijatele: lähetusse minnes võtke võimalusel kaasa meie ülikooli tutvustavat materjali.
Lisaks kogetule ja nähtule sain praktiseerida inglise keelt. Sellega on seotud kolmas soovitus: mine lähetusse üksinda, ära võta kolleegi kaasa – siis on kindel, et suhtled inimestega, sealhulgas teiste kultuuride esindajatega, inglise keeles. Kolleegidega saad ju suhelda iga päev.
Lähetuse jooksul tõdesin veel seda, et tavaliselt kipume töötama ühel režiimil ja mõtlema „oma konnatiigis“ ning vahel oleme muust maailmast sootuks välja lülitatud. Sellega aga kaasneb rahulolematus tehtava tööga, virisemine, vaikselt hakkab ligi hiilima stress. Just sellepärast soovitangi kasutada võimalust ja kandideerida välismobiilsuse programmi. See annab võimaluse näha ennast n-ö kõrvalseisjana, saad objektiivsema pildi sellest, kuidas sul tegelikult läheb, mida võiksid teisiti teha ja kuidas saad ülikooli arengusse panustada.
Ei tohi unustada ka seda, et lisaks õppimisele on sul võimalus tutvuda uute inimestega, kogeda teise kultuuri erisusi ning nautida uskumatult ilusaid loodusvaateid. Seega – julget pealehakkamist ja mõnusaid kogemusi! |
University of Applied Sciences Upper Austria
- tegutseb alates 1996. aastast
- ülikoolil on neli kampust erinevates linnades:
– informaatika, kommunikatsioon ja meedia Hagenbergis
– meditsiiniline inseneeria ja sotsiaalteadused Linzis
– juhtkond Steyris
– inseneeria Welsis
- 5911 üliõpilast
- 16 343 vilistlast
- 67 õppeprogrammi: 31 bakalaureuse- ja 36 magistritasemel