Msury Rogasian Mahunnah - doktoritöö kaitsmine 22.veebr, 12:00, ICT-315
Tarkvarateaduse instituudi doktorant Msury Rogasian Mahunnah kaitseb oma doktoritööd "Simulation and Prototyping of Sociotechnical Systems Using Agent-Oriented Modelling" ("Sotsiotehniliste süsteemide simulatsioon ja prototüüpimine kasutades agentorienteeritud modelleerimist") reedel, 22.02.2019 kell 12:00 ruumis ICT-315.
Juhendajad vanemteadur Kuldar Taveter ja dotsent Alexander Horst Norta (Tallinna Tehnikaülikool).
Oponendid prof. Olegas Vasilecas (Vilniuse Gediminase nimeline Tehnikaülikool, Leedu) ja prof. Ghassan Beydoun (Sydney Tehnikaülikool, Austraalia).
Doktoritöö TTÜ raamatukogu digikogus.
Sotsiotehnilised süsteemid on keerulised koostööl põhinevad süsteemid, mis koosnevad masinatest, tarkvarast, inimestest ja keskkondadest. Paljud koostöös osalevatest pooltest on autonoomsed, sotsiaalsed, reaktiivsed ja proaktiivsed, mistõttu neid võib nimetada aktiivseteks olemiteks ehk agentideks. See loob väljakutse sotsiotehniliste süsteemide nõuete analüüsile, kavandamisele ja teostamisele.
Käesolev väitekiri pakub välja uudsed juhtnöörid sotsiotehniliste süsteemide disainimudelite esitamiseks värvitud Petri võrkudena (CPN) disainimudelite simuleerimiseks tööriista CPN Tools abil. Väitekiri pakub tuge süsteemi käitumise visualiseerimiseks ning sotsiotehniliste süsteemide valideerimiseks ja verifitseerimiseks CPN Tools abil teostatud simulatsioonide kaudu. Edasi pakub väitekiri välja uudsed juhtnöörid, mis toetavad sotsiotehniliste süsteemide prototüüpimist raamistiku Java Agent Development Environment (JADE) abil nende süsteemide agentorienteeritud disainimudelite põhjal. See prototüüpimise võimalus suurendab arusaamist kasutajanõuetest sotsiotehnilise süsteemi arendusprotsessi varajases staadiumis. Lõpuks pakub väitekiri välja uudse tarkvaralise tööriista, mille eesmärgiks on vähendada modelleerimise jõupingutusi ning parandada sotsiotehnilise süsteemi nõuete analüüsi ja disaini tõhusust, kasutades visuaalseid võimalusi ning pakkudes tuge mudelite kooskõlalisuse kontrollimisele ja informatsiooni edasikandmisele mudelite vahel.