Õppereisi tulemus: TalTechi koostöö USA tippülikoolidega
Olen grusiinist talteklane ja töötan teadurina õiguse instituudis, olen Tallinna Tehnikaülikoolis töötanud nüüd juba üle kümne aasta. Välismaalane olemine pole siin kunagi probleem olnud, ülikool on alati soojalt tervitanud inimesi kogu maailmast, sellepärast ongi TalTechi meekond nii mitmekesine. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida – täna räägib mu lugu hoopis sellest, kuidas mind ülikoolis toetati, kui laiendasin oma töökogemust siit väljapoole. |
![]()
|
Tekst ja foto: Archil Chochia
TalTechi õiguse instituudis otsime ikka ja alati võimalusi oma teadmiste laiendamiseks uutes ja uudsetes valdkondades. Üheks selliseks on Alternative Dispute Resolution (ADR) – alternatiivne vaidluste lahendamise viis, mis pakub vaidluspooltele palju loovaid ja laialdasemaid lahendusvõimalusi kui „tüüpilised“ kohtuvaidlused. Ja mitte ainult: idee on meie Õiguslike digitaalsete pädevuste teadmussiirde keskuses arendada välja uus vaidluste lahendamise online tööriista (Online Dispute Resolution, ODR).
Olen oma mõtteid sel teemal jaganud kolleegidega USA-st, täpsemalt organisatsiooniga JAMS, mis on maailma suurim ADR-i pakkuja, aga ka kolleegidega USA tippülikoolidest, kus õpetatakse ADR-i: Stanfordi, Harvardi, Pepperdine’i ja California ülikoolidest. Ameerika Ühendriikides on üks arenenumaid ja laiemalt kasutatavamaid ADR süsteeme maailmas ning ülalnimetatud ülikoolide õigusteaduskondades on maailma juhtivad ADR-i hariduse pakkujad. Seetõttu oli USA-s õppimine ja praktika minu jaoks loomulik eelistus, et selles valdkonnas teadmisi saada.
Kui olin oma kahe ja poole kuu pikkuse õppimis- ja uurimisreisi plaani koos Ameerika kolleegidega hoolega kokku pannud, jagasin plaani ka TalTechi majandusteaduskonna dekaani Enn Listra ja õiguse instituudi direktori Tanel Kerikmäega, kes mõlemad toetasid mu ideed ja leidsid vajaliku rahalise ja korraldusliku toetuse. Koos käisime läbi mu esialgsed ideed ning kõiki aspekte hoolega läbi arutades kohendasime plaani sobivamaks ja potentsiaalselt kasulikuks TalTechi ja Eesti keskkonna jaoks.
Minu kogemus USA-s on olnud täiesti suurepärane.
Esiteks, hariduse mõttes: paljud USA ülikoolid hakkasid ADR-i õpetama juba ammu ja neil on olnud aega pakutavat õpetust vastavalt valdkonna teadusuuringutele lihvida. Seetõttu oli võimalus kohapeal tippklassi õpetust saada minu jaoks unikaalne ja väga kasulik.
Teiseks, praktiliselt poolelt: ADR-i kasutamisel on USA-s pikk ajalugu, see on väga populaarne viis vaidlusi lahendada ja mõnes osariigis on lausa kohustuslik mingit tüüpi kohtukaasuste puhul teha esmalt läbi ADR-i protsess, enne kui asi “tüüpilise” kohtuvaidluseni läheb. Eelnevat arvestades on loomulikult palju ADR-i pakkujaid, nii kohtute juures kui ka eraettevõtluses. Võimalus jälgida praktikas neutraalsete vahendajate ja kohtunike tööd erinevates USA kohtutes ja ka erapakkujate juures nagu JAMS oli tõesti väga kasulik ja rikastav.
Õppisin väga palju ADR-i programmide loomise ja juhtimise kohta nii kohtutes kui väljaspool kohtuid, samuti programmi õppe- ja koolituskursuste väljatöötamise kohta, aga ka vahendusprotsessi ja hea vahendaja oskuste kohta. Töötasin koos Ameerika kolleegidega, planeerides ühiseid ettevõtmisi Eestis ja mujal, muuhulgas hariduskoostööd TalTechi ja Stanfordi, Harvardi, Pepperdine’i ja California ülikoolidega.
Tahtsin jagada oma lugu, et julgustada teisi kolleege Tallinna Tehnikaülikoolist kasutama kõiki ülikoolis pakutavaid võimalusi. On erakordselt oluline, et kõigil oleks oma teadmiste ja kogemuste laiendamisel ülikooli toetus. Selline toetus lubab talteklastel professionaalselt kasvada ja panustada rohkem TalTechi, Eesti kõige uuendusmeelsema ülikooli arengusse. ■