Mari Öö Sarv: Koostöö või konkurents, selles pole küsimus
Samal ajal, kui ülikoolide seinad sumisevad seminaridest ja üliõpilased aine aine, kogemus kogemuse järel uut teada saavad, leiutatakse tööstuses veel uuemaid lahendusi, mõeldakse start-up’ides välja üha uusi võimalusi. Ja samal ajal, kui tööstuses uusi lahendusi ja start-up’ides uusi teenuseid otsitakse, avastatakse ülikoolides senitundmatuid võimalusi. Iga päev. Igal pool.
Nii et ükskõik, millises kohas või rollis sa oled, ikka võib kindel olla, et kusagil mujal tehakse (ka) midagi murrangulist.
Pessimist ütleks: You can’t win.
Optimist ütleb: You can’t lose!
Ja selleks, et teadmised, vajadused ja kogemused ühte jalga astuksid ja kiiremini lahendusteni jõuaksid, on vaja koostööd. Olen TTÜs töötades lakanud imestamast igal nurgal tehtavate koostöövormide üle. Ettevõtjad aitavad seada prioriteete ja timmida rõhuasetusi õppeprogrammides. Õppejõud käivad ettevõtetes töövarjudeks. Tudengid alustavad oma firmadega. Tööstusettevõtted tellivad ülikooli laboritest uuringuid. Ülikooli 3D-metalliprinter prindib kunstiprojekti tarvis Eestile mesilasi. Tudengid koos teadlaste ja ettevõtetega arendavad Eesti esimest isejuhtivat autot. Risti-rästi koostöö on siin igapäevane asi.
Ma väga loodan, et tänased lõpetajad võtavad selle koostööpisiku siit kaasa. Sellepärast, et koostöö viib kaugemale kui konkurents. Kujutage ise ette, mis siis saab, kui teie panustate ühisesse ettevõtmisse sellega, mis teil kõige paremini välja tuleb – ning seda, mida teie nupp eriti hästi ei noki, teevad partnerid, kes just tolles teemas tugevad. Nii saate kõrgema lennu, õpite üksteise tugevustest ja pealegi on see risti-rästi elu palju huvitavam, kui üksi pusides!