Masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimine
Energeetika, masinaehitustehnoloogia ning mäendus on Eesti traditsioonilised tööstusharud, kus tootmise efektiivsemaks muutmiseks võetakse pidevalt kasutusele uusi tehnoloogiaid, masinaid ja roboteid. See tingib üha suureneva vajaduse kaasaegsete tehnikateadmistega haritud spetsialistide järele. TTÜ Virumaa kolledžis just selliseid hinnatud spetsialiste õpetataksegi. Meie lõpetajad on tõelised leiutajad ja innovaatorid, kelle ülesandeks on kujundada uusi tööstus- ja tootmistehnoloogiaid!
Peaerialad
Energiatehnika; Mäendus; Masinaehitustehnoloogia

Õppekava
ÕppetaseRakenduskõrgharidusõpe
Õppe kestus4 aastat
TeaduskondInseneriteaduskond
Õppekava240 EAP (vaata õppekava)
Õppekorraldus
Keel ja vormEesti keeles, päeva- ja sessioonõpe
KoormusNominaalkoormusega tasuta, osakoormusega tasuline
Vastuvõtt01.12.19 – 07.07.20 kell 12.00
Masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise nelja-aastane õpe annab sulle laiapõhjalise tehnikahariduse. Kui baasteadmised selged, on sul võimalus valida kolme spetsialiseerumissuuna vahel.
Masinaehitustehnoloogia. Õpe keskendub tööstuses kasutatavate masinate ja seadmete ehitusele ning tööpõhimõtetele, samuti uute tehnoloogiate väljatöötamisele ning juurutamisele. Saad põhjalikud teadmised masinates kasutatavatest mehhanismidest ning õpid, kuidas tuvastada ja kõrvaldada esinevaid tõrkeid. Harjutad tõste- ja edastusmasinate ning nende osade projekteerimist ning erinevate tööjooniste tegemist.
Energiatehnika. Enne seda, kui elekter jaotusvõrgu kaudu alajaama ja sealt meile koju jõuab, läbib see suures elektrijaamas keerulise tootmisprotsessi. Õppekavasse kuuluvad nii elektrivarustuse kui ka soojustehnikaga seotud õppeained: saad teada, kuidas töötavad soojusgeneraatorid ja kuidas rakendada soojusjõuseadmeid. Saad selgeks elektrijaamade, elektrivõrkude ja alajaamade süsteemi ning õpid käsitlema erinevaid seadmeid ja tehnoloogiaid, mida elektrijaamades kasutatakse.
Mäendus. Õpid, kuidas saada maapõuest loodust säästvaid tehnoloogiaid kasutades kätte maavarasid, sealhulgas põlevkivi. Mäendusega haakuvad ka jäätmeladustus ja allmaaehitiste (tunnelite, allmaaladude) ehitamine.
Õppetöös on suur osakaal praktilistel töödel: teed mitmeid praktikume kolledži kaasaegsetes laborites, osaled õppekäikudel valdkonna ettevõtetesse ning teed läbi ka tööpraktika. Lisaks saad teadmisi majandusest ja juhtimisest.
Peamised õppeained
Masinaehitustehnoloogia
TugevusõpetusSelles aines õpid konstruktsioonmaterjalide mehaanilisi ja füüsikalisi omadusi ning kontrollid neid katsetega. Saad teada, kuidas teha tugevusanalüüsi ka erinevatele masinaelementidele, et need töö käigus ei puruneks.
MasinamehaanikaAine läbinuna tead masinates kasutatavaid põhilisi mehhanisme, oskad lihtsamate mehhanismide struktuure analüüsida ning lahendada nende süsteemidega seotud probleeme.
MasinaelemendidSelles aines saavad selgeks masinaelementide ning detailide nimetused ja kasutusala. Samuti harjutad lihtsamate elementide ja detailide projekteerimist.
Energiatehnika
Soojusjõuseadmed ja energiatehnoloogiadSaad teada, mismoodi toodetakse elektrijaamas lisaks elektrile ka soojust. Õpid tundma erinevaid kütuseid ning nende põlemisprotsesse. Tutvud auru- ja veekatelde põhimõistetega ning õpid, kuidas töötavad vedel- , tahke- ja gaasiküttekolded.
ElektrijaamadSelle olulise aine läbinuna tunned elektrijaamade ehitust, põhielemente, struktuuri ja tööpõhimõtteid, nende erinevusi ja ülesandeid elektrisüsteemides. Tead võrdselt hästi nii elektrijaamade tehnoloogilist kui elektrilist osa, samuti generaatorite ühendusskeemi ning selle ehituse, jahutuse, ergutuse ja sünkroniseerimise aluseid.
ElektrivõrgudSaad ülevaate, kuidas õhu- ja kaabelliinid ning alajaamad on ehitatud ning kuidas muuta elektrivõrku ohutuks. Õpid, mida tähendavad elektrivarustuse skeemidel kasutatavad tingmärgid ning oskad valida õiged seadmed, mida elektrivarustuses kasutada.
Mäendus
Selles aines saad põhjalikud teadmised kivimite klassifitseerimisest. Tutvud kivimite füüsikalis-mehaaniliste omaduste ja nendevaheliste seostega. Õpid tundma kivimi raimamise meetodeid ja seadusi, omandad põhiteadmised kivimi töötlemisest ning rikastamismeetoditest.
Selles aines õpitakse, milliste masinatega lõhketöid teha, milliseid lõhkeaineid kasutada, kui palju puurauke ja lõhkematerjali ruutmeetri kohta vaja läheb, millised on ohutusnõuded ning veel mitmeid olulisis detaile, mida kõike peab arvesse võtma. Ikka selleks, et lõpptulemus oleks sihipärane, mitte stiihia.
Saad algteadmised mäeprojektide tasuvuse arvutamiseks ja hindamiseks ning mäeettevõtte majandustegevuse bilansi koostamiseks.
TTÜ masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise eriala on täielikult suunatud tööstuse tänastele ja homsetele vajadustele ning Virumaa kolledžist saab ühe kaasaegsema tehnilise hariduse.
Kõik kolm peaeriala on tööturul nõutud ja perspektiivsed valdkonnad, kus palk ületab tunduvalt Eesti keskmist. Lõpetajad leiavad tööd keskastme juhi või spetsialistina masinaehitus-, energeetika- ja mäendusettevõtetes. Samuti on sul piisavalt teadmisi ka oma ettevõtte rajamiseks.
Selleks, et sul tööturul aga huvitavamad ja vastutusrikkamad võimalused avaneksid, soovitame kindlasti jätkata õpinguid magistrantuuris.
Suurimad tööandjad
Erialane töö eeldab loogilist mõtlemist ja analüüsivõimet. Kasuks tuleb huvi tehnika vastu ning koolis võiksid olla sõber matemaatika ja füüsikaga. Samuti peab oskama koostada skeeme ning jooniseid.
Energiatehnika või mäenduse eriala sobib inimesele, kes peab lugu rohelisest mõtteviisist ning hindab säästvat arengut. Masinaehitustehnoloogia võib olla sinu eriala, kui sulle meeldiks töötada uute tehnoloogiate ning robotitega, samuti ise süsteeme projekteerida ja arendada. Ehk teisisõnu: sinus on peidus tehniline loovus.
Konkursi tingimused: 1) lõputunnistuse keskmine hinne 2) vestlus
Lävend: Õppekoha saamiseks nõutav tulemus: lõputunnistuse kõikide ainete keskmine hinne vähemalt 3,6 ning vestluse tulemus vähemalt 5 punkti.
Vastuvõtu peaspetsialist
oskab vastata vastuvõtutingimusi puudutavatele küsimustele:
Liina Luhar
620 3504
vastuvott@taltech.ee
Programmijuht
oskab vastata eriala sisu ja
karjäärivõimalusi puudutavatele küsimustele:
Veroonika Shirokova
336 3929
veroonika.shirokova@ttu.ee
Õppekonsultant
oskab vastata õppetööd puudutavatele küsimustele:
Katrin Kruut
336 3933
katrin.kruut@ttu.ee