Presidendi noore IT-teadlase eripreemia pälvis Maksim Jenihhin
Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore IT-teadlase eripreemia pälvinud Maksim Jenihhin uurib TTÜ arvutisüsteemide instituudis nanoelektroonika süsteemide töökindlust ja usaldusväärsust.
Tema töö fookuseks on nanoelektroonika vananemise tuvastamine elektronskeemides.
Tehnikaülikooli arvutitehnika instituudi vanemteadur Jenihhini teadustööd on suunanud kolm nanoelektroonika trendi. „Esimeseks on pidev elektronskeemide ning arvutisüsteemide keerukuse kasv. See võimaldab igal aastal tuua kauplustesse veelgi kiirema ja nutikama telefoni. See tähendab nanoelektroonika veelgi miniatuursemaks muutumist, tänapäeval juba füüsiliste barjääride piiril. Samuti uuenevad pidevalt tootmistehnoloogiad, koos senitundmatute defektide ja fenomenidega tekkimisega. Minu eesmärgiks on teed rajada ning leida uusi lahendusi nanoelektroonika kiipide usaldusväärsuse ja töökindluse tagamiseks.“
Jenihhin on toonud Eestisse mitmeid teadusprojekte ja koordineerib suurt Euroopa Liidu Marie Skłodowska-Curie teadusprojekti RESCUE, kus teadlased tegelevad nanoelektroonika kiipide usaldusväärsuse, turvalisuse ja kvaliteediga, samuti valmistatakse ette selle valdkonna tippteadlasi ja -insenere Euroopa Liidu tööturu jaoks. Maksim Jenihhin kuulub erinevate ajakirjade ning maailma suurimate elektroonika-alaste teaduskonverentside korraldus- ning programmikomiteedesse, tihti ainsana Ida-Euroopast. Jenihhin asutas ja juhib rahvusvahelist doktoriõppe suvekooli BELAS, mis toimub vaheldumisi Euroopas ja Ladina-Ameerikas. Ta sai esimese eestlasena auhinna “IBM faculty award” 2011. aastal digitaalsüsteemide projekteerimise ja verifitseerimise uurimistöö toetamiseks. Eesti teaduse tippkeskuse koostöös juhtis Maksim Jenihhin depressiooni avastava uut tüüpi mobiilse ajusignaalide analüsaatori välja töötamist.