Rakenduskeemia ja biotehnoloogia
Loodusteaduskonnas kureerib keemia ja biotehnoloogia instituut keemiavaldkonda kuuluvaid õppekavasid kõigil kolmel õppetasemel:
Bakalaureuseõpe: Rakenduskeemia, toidu- ja geenitehnoloogia LAAB (nominaalõpe 3 aastat, 180 EAP)
Magistriõpe: Rakenduskeemia ja biotehnoloogia YASM (nominaalõpe 2 aastat, 120 EAP)
Doktoriõpe: Keemia ja geenitehnoloogia YALD (nominaalõpe 4 aastat, 240 EAP)
Lõpetajad saavad vastavalt loodusteaduse bakalaureuse (BSc), magistri (MSc) või folosoofiadoktori (PhD) kraadi.
Rakenduskeemia ja biotehnoloogia magistrikava on mõeldud eeskätt neile, kes on bakalaureuseõppes läbinud üldettevalmistuse keemia, biotehnoloogia, geenitehnoloogia, molekulaarbioloogia või biokeemia valdkonnas. Lisaks LAAB õppekava läbinutele sobib see ka Tartu Ülikooli keemia või geenitehnoloogia õppekavade lõpetanutele ning Tallinna Ülikooli lähedaste kavade lõpetanutele, aga samuti TalTechi keemia- ja keskkonnatehnoloogia lõpetanutele.
Õppekaval on kaks peaeriala – rakenduskeemia peaerialal toimub spetsialiseerumine orgaanilise keemia, analüütilise keemia, instrumentaalanalüüsi (kaasaegsete aparaatide – massspektromeetrid, NMR, HPLC, kapilaarelektroforees jne. kasutamine keemiliste ainete uurimiseks). Geenitehnoloogia eriala lõpetanud saavad süvendatult tegeleda neurobioloogia, molekulaardiagnostika, taimede molekulaarbioloogia ja bioinformaatikaga. Kõige paremas seisus on need, keda huvitab struktuuribioloogia, biotehnoloogia, keemiline bioloogia, proteoomika ja mikrofluidika – nendes valdkondades tegelevad mõlemal peaerialal õppivad tudengid. Õppe põhirõhk on keemia ja bioteaduste valikainetel ning praktiliste oskuste omandamisel. Töö laboris ja lõputöö tegemine annavad sulle võimaluse põhjalikult tutvuda teadusliku uurimistööga. Õppetöö korraldamisel on arvestatud võimalusega, et veedad ühe semestri välisülikoolis, kus õpitud ained võimaldavad sul täita õppekava. Lõpetajale antakse loodusteaduse magistrikraad – sellega oled tegija nii keemia kui ka biotehnoloogia valdkondades.
Õppetöö vormideks on loengud, seminarid ja praktikumid. Magistriiõppe lõpetamiseks tuleb teha praktiline lõputöö, mida juhendatakse ühes instituudi laboritest ja mille tegemist alustatakse reeglina hiljemalt teise semestri alguses. Lõputööd vormistatakse kirjalikult ja kaitstakse vastava komisjoni ees.
Doktoriõppe kava on keemia ja geenitehnoloogia õppesuundadele ühine, kandes vastavalt nimetust "Keemia ja geenitehnoloogia". Õppekava raames on võimalik spetsialiseeruda kas keemiliste või biologiliste ainete valikuga ühele või teisele erialale. Põhiosa nelja-aastasest doktoriõppest moodustab teadustöö. Doktoritöö kaitsmise järel saab lõpetaja filosoofiadoktori kraadi (PhD).
TalTech on Euroopa ühtse kõrgharidusruumi osa, see tähendab, et akadeemilised punktid on omavahel võrreldavad ja üksteisega asendatavad: üliõpilaste vaba liikumise võimalus riigist-riiki on selle süsteemiga tagatud.